Kas kõik on korras?
Milline rahuldus tuleb pärast kevadist koristust! Suurepärane, et midagi on taas korras. - Tõsi, erineva iseloomuga inimesed kogevad seda erinevalt. On ju sündinud korra ja ka segaduse armastajaid. Aga enne pikemaid reise või äraolekuid tahaksime ikkagi toad puhtaks teha. Olgu kuidas on, aga aeg ajalt küsime ikkagi: "Kas kõik on korras?"
Näib, et inimestena oleme seotud kindlate struktuuridega. Juba muistsed kreeklased rääkisid kosmosest ja mõtlesid selle all eelkõige ilu ning korda. Nad uskusid, et kord, see on pool elu, sest mõistus ja loodusseadused valitsevad kõiges ja kõikjal. Isegi juhuslikkuses avastavad kaose uurijad sügavamaid rütme. Kilpkonnad ja rändlinnud tajuvad päeva ja tunni täpsusega, et nüüd on vaja rännakule asuda, et hoolitseda järeltuleva soo eest. Nad läbivad suure eesmärgi nimel tuhandeid kilomeetreid. Mikro ja nano valdkonnad moodustavad füüsikalises maailmas hiiglaslikke võrgustikke, kus avastame resonantsust ja reeglipärasust.
Inimestena oleme seotud loomulike ja kultuuriliste korraldustega, mida ei saa suvaliselt ja karistamatult muuta. Tegemist pole lihtsalt sotsiaalsete konstruktsioonidega. Elu vaod on sügavamad. Me oleme äärmiselt kohanemisvõimelised, sest looduslik kord on täis loovust ja muutusi. Sellepärast vajab igasugune ühiskondlik korraldus loomingulist tasakaalu. See on tasakaal end õigustanud pärimuste ja loovate uuenduste vahel.
Nii kuulub elu juurde koristamine ja korrastamine, reformid ja revolutsioonid. Kord ei ole eesmärk omaette. Korra eesmärgiks on õnnestunud elu. Sellepärast pole halvemat kui korrafanaatikud, kes ei tee vahet olulise ja vähemolulise vahel. Põhimõtteliselt kehtib aga seadus: "Hoia korda ja kord hoiab sind."
Targa ülesandeks on olemasolevat korda tajuda, hoida ja vajadust mööda ka luua. Selline oli antiikkreeka tarkade seisukoht. Samuti peaksime Piiblitki lugema mitmehäälse üleskutsena korrale. Keset kaost (tohuvabohu) sünnivad Looja sõna peale maailm ja inimesed. Nad on väga head ja ilusad. Isegi kui kord inimliku isetegevuse mõjul on aegajalt vankuma löönud, suudab tark Looja abiga selle taastada. Jeesustki kirjeldatakse kaasaegsete poolt: "Kõik on ta teinud hästi, ta paneb ju kurdid kuulma ja keeletud rääkima!" Mk 7:37 Tema Vaimust kantuna liigume meiegi kristliku usu visioonis.
Paastu ja koroona viiruse ajal tasub endalt ikka jälle küsida: " Kas kõik on korras?" Vastusest oleneb, milliseks kujuneb meie tulevik siin ja igavikus.
0 kommentaari:
Postita kommentaar
Tellimine: Postituse kommentaarid [Atom]
<< Avaleht